Fekvőbeteg ellátás
Fekvőbeteg ellátás helyszíne
Az Idegsebészeti Klinika Osztályai a Szegedi Tudományegyetem Szeged, Semmelweis utca 6., 410 ágyas Klinikai Tömbjében helyezkednek el:
Idegsebészeti Osztály, 4. emelet, „E” oldal
Idegsebészeti Osztály, 4. emelet, „D” oldal
Idegsebészeti Osztály, 5. emelet, „D” oldal
Az Ön befekvésének pontos helyszíne az ambuláns kezelőlapján kerül feltüntetésre.
Amennyiben nem tudja, hogy melyik osztályon kell jelentkeznie, bármelyik fent említett osztályon útba igazítják.
Fekvőbeteg felvétel
Fekvőbeteg ellátásra jelentkező betegek felvétele minden esetben az Idegsebészeti Klinika fekvőbeteg osztályain történik. A betegfelvételhez szükséges előkészíteni:
- személyi igazolvány
- lakcím kártya
- TAJ kártya
- orvosi beutaló/legutolsó ambuláns kezelőlap
- korábbi leletek, diagnosztikai eredmények
- gyógyszerlista, gyógyszerérzékenységet igazoló papír
A gyógyszerekkel kapcsolatban kiemelten fontos megemlítenünk, hogy a vérhígító, véralvadásgátló, trombocita aggregáció gátló gyógyszerek a műtétet befolyásolhatják. Ezért, ha ilyen gyógyszereket szed, illetve injekciót használ, kezelőorvosát haladéktalanul tájékoztassa! Néhány gyógyszer, melyek ezekbe a csoportokba tartoznak (a listát folyamatosan frissítjük): Aspirin protect, ASA protect, Astrix, Aspirin-C pezsgőtabletta, Clopidogrel, Trombex, Kardogrel, Zyllt, Plagrel, Plavix, Kerberan, Atrombin, Egitromb, Clopidep, Syncumar, Warfarin, Marfarin, Pradaxa, Noclaud, Cilozek, Cilopeda, Antaclast, Eliquis, Xarelto, Clexane és Fraxiparin injectio.
- CT és MR felvételek CD/DVD lemezei.
- legközelebbi hozzátartozó elérhetőségei
Elsőként betegeink számítógépes rendszerünkbe történő felvételét végezzük el. Ezután ápolónői, majd orvosi betegfelvétel következik.
Minden osztályos felvételre kerülő beteget karszalaggal látunk el. A karszalagon személyes adatok (név, születési dátum, TAJ szám) és az osztály neve látható.
Beteg elhelyezés
Betegeink elhelyezése 2 ill. 5 ágyas légkondicionált kórtermeinkben történik. Kórtermeink mindegyike saját fürdőszobával felszerelt. Betegágyainkhoz éjjeliszekrény, ill. zárható szekrény tartozik.
A fekvőbeteg osztályra történő befekvéskor a betegfelvételt végző osztályos szakápoló tájékoztatja a betegeket a házirendről, mely írott formában is megtalálható az osztályokon, a nővérpultnál.
Klinikánk minden osztályán van értékmegőrzésre használt széf, melynek kulcsa az osztályvezető főnővérnél van, így adott a lehetőség apróbb értéktárgyak (telefon, pénz, iratok) elzárására.
Látogatási rend
Klinikánk a betegellátás megkönnyítése érdekében egységes látogatási rendet vezetett be mind a három fekvőbeteg osztályán:
hétköznap: 14-15-ig és 17.30-19-ig
szabad- és ünnepnapokon: 9-11-ig, 15-17-ig
Mire lehet szüksége a betegnek kórházi befekvéshez?
- Személyes iratok, dokumentumok: A betegfelvételhez elengedhetetlenek a személyes okmányok, melyeket már fentebb említettünk.
- Gyógyszerek: Gyógyszerlista a jelenleg szedett gyógyszerekről pontos dózis és adagolás megjelölésével. Bár klinikánk minden esetben biztosítja a megfelelő gyógyszerellátást minden beteg számára, mégis vannak olyan gyógyszerek melyeket nem minden esetben tudunk rögtön biztosítani. Fontos, hogy ha inzulinos cukorbeteg, akkor az inzulin adagolóját és vércukor méréshez használt ún. lándzsáját hozza magával, viszont a vércukor mérő készülékre NINCS szükség! Asztmás betegek esetén kérjük az asztmapumpát se felejtsék otthon! Rendszeresen szemcseppet vagy orrcseppet használó betegek a szemcseppeket, illetve az orrcseppeket is hozzák magukkal! A gyógyszerekkel kapcsolatban kiemelten fontos megemlítenünk, hogy a vérhígító, véralvadásgátló, trombocita aggregáció gátló gyógyszerek a műtétet befolyásolhatják. Ezért, ha ilyen gyógyszereket szed, illetve injekciót használ, kezelőorvosát haladéktalanul tájékoztassa! Néhány gyógyszer, melyek ezekbe a csoportokba tartoznak (a listát mindig frissíteni fogjuk): Aspirin protect, ASA protect, Astrix, Aspirin-C pezsgőtabletta, Clopidogrel, Trombex, Kardogrel, Zyllt, Plagrel, Plavix, Kerberan, Atrombin, Egitromb, Clopidep, Syncumar, Warfarin, Marfarin, Pradaxa, Noclaud, Cilozek, Cilopeda, Antaclast, Eliquis, Xarelto, Clexane és Fraxiparin injectio.
- Tisztálkodási szerek:
-
-
- A legtöbb Klinikától, egészségügyi intézménytől eltérően, Klinikánk a betegeknek mosdó használathoz wc papírt, kézmosáshoz folyékony szappant és kéztörlőt biztosít.
- Tusfürdő/szappan
- Izzadásgátló dezodor
- Papírzsebkendő
- Fésű
- Fogkefe, fogkrém
- Borotválkozási szerek
- Nedves törlőkendő
- Törölköző
- Vizelettartási problémákkal rendelkezők esetén inkontinencia betét hasznos lehet. (szükség esetén minden esetben biztosítunk megfelelő méretű pelenkát)
- Nők esetében egyéb higiéniai eszközök: egészségügyi betét, tampon
- Fekvő betegek esetén, a felfekvések megelőzésére ajánlott beszerezni Medifleur valamint Sudo krémet.
-
- Öltözet:
-
-
- Több váltás fehérnemű
- Több váltás pizsama/hálóing
- Köntös
- Kényelmes póló, nadrág
- Papucs, esetleg cipő, tornacipő
-
- Étkezés: Klinikánkon minden bennfekvő beteg napi háromszori étkezése biztosított a bejöveteltől egészen a távozás időpontjáig. Szükséges lehet:
-
-
- Az étkezéshez csak műanyag evőeszközöket és műanyag poharat tudunk biztosítani, ezért célszerű otthonról hozni kanalat, kést, villát, valamint poharat (vastagabb falú műanyag pohár, NEM üvegpohár).
- Egy két üveg szénsavmentes ásványvíz, esetleg tea. Szénsavas ásványvíz és üdítők műtét utáni fogyasztása NEM
- Esetleg némi ropogtatnivaló: háztartási keksz, sós pálcika.
-
- „Szabadidő” eltöltéséhez: újság, magazin esetleg könyv. Mobiltelefon és hozzá tartozó telefontöltő. Azonban NEM javasolt tablet és laptop behozatala, hiszen a Klinikán nincs lehetőség nagyobb értéktárgyak megőrzésére, a le nem adott értéktárgyakért pedig a Klinika nem tud felelősséget vállalni. Amennyiben ezt a beteg elfogadja és mégis ragaszkodik használatához, természetesen akkor nincsen akadálya.
- Egyéb fontos „használati tárgyak” szükségessége/ellenjavallata:
-
-
- Szemüveg
- Kontaklencse használata NEM javasolt
- Hallókészülék
- Ékszerek használata, smink, műköröm, műszempilla viselése NEM
- Nagyobb pénzösszeget lehetőség szerint NE hozzanak magukkal! Klinikánk a le nem adott, valamint az itt felejtett értéktárgyakért, személyes holmikért NEM tud felelősséget vállalni. Az itt maradt személyes tárgyak őrzésére NINCS lehetőségünk.
-
A betegek elbocsátása
A Klinikáról való eltávozáskor minden beteg a kezelőorvosától zárójelentést kap. A zárójelentés tartalmazza a kórházban elvégzett vizsgálatok és kezelések, az utóvizsgálatok leírását és az otthoni kezelés, gondozás javaslatait.
Az orvosi dokumentumok (pl. zárójelentés, beutalók) automatikusan feltöltődnek az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT).
Távozása után a zárójelentést 24 órán belül el kell juttatni a háziorvoshoz (EESZT-ből elérhető), hogy az esetleges gyógykezelés otthon is zavartalanul folytatódhasson, és a szükséges gyógyszerek felírásra kerülhessenek.
A kórháztól kapott leltári tárgyakat távozáskor az osztályos nővérnek kell átadni.